Nabídka služby Ochrana oznamovatelů (whistleblowing)

AVPO ČR nabízí svým členským organizacím zajištění Ochrany oznamovatelů, známé též jako whistleblowing, formou externí služby. Tuto službu nabízíme členům zdarma v rámci členského servisu (členských benefitů).

Přihlášením se k této službě splní členská organizace povinnost stanovenou směrnicí Evropského Parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie. Směrnice bude do českého práva implementována prostřednictvím zákona, který je v současné době stále ještě v legislativním procesu, již nyní jsou však její ustanovení pro ČR závazná.

Povinnost zřídit bezpečný oznamovací kanál pro oznamování protiprávního jednání uvnitř organizace mají všichni zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají více než 50 osob. Používat tento nástroj se však obecně doporučuje i dalším subjektům včetně organizací pracujících s dobrovolníky. Organizace, které se rozhodnou využít námi nabízenou službu, tím splní povinnost vyplývající z uvedené směrnice (i připravovaného zákona).

Pokud máte o nabízenou službu zájem, kontaktujte prosím pracovníky sekretariátu AVPO ČR, kteří vám rádi sdělí další podrobnosti a připraví pro vás smlouvu o poskytování služby.

Jak funguje podání oznámení?

Oznámit podezření na protiprávní jednání lze níže uvedenými způsoby. Náš pověřený pracovník každý podnět zaeviduje a potvrdí oznamovateli jeho přijetí, může též oznamovatele kontaktovat a vyžádat si doplňující informace. Následně pověřený pracovník buď podnět přímo předá příslušným orgánům, nebo kontaktuje právní oddělení AVPO ČR a dohodne s ním další postup. O způsobu vyřízení podnětu informuje oznamovatele. Pro oznamovatele je celý proces maximálně bezpečný, náš pověřený pracovník je vázán mlčenlivostí a nestranností.

Způsoby, jak podat oznámení:

Po předchozí domluvě si lze též sjednat schůzku s naším pověřeným pracovníkem, kterým je tajemník AVPO ČR Mgr. Aleš Mrázek, Th.D.

Související dokumenty