Konsolidační balíček daňově podpoří soukromé dárcovství
Praha, 24. listopadu 2023: Individuální i firemní dárci, kteří se rozhodnou podpořit veřejně prospěšné aktivity, včetně sociálních a zdravotních služeb, budou moci i za zdaňovací období 2023 využít možnost zvýšeného daňového odpočtu. Opatření na podporu soukromého dárcovství je obsaženo v aktuálně schváleném vládním konsolidačním balíčku.
Za účasti desítek zástupců neziskového sektoru to zaznělo v refektáři Emauzského kláštera na konferenci „Motivováno důvěrou“, kterou společně pořádaly Unie zaměstnavatelských svazů a Asociace veřejně prospěšných organizací ČR sdružující více než stovku organizací převážně ze sociálních služeb a pacientského sektoru. Záštitu konferenci poskytla první dáma Eva Pavlová.
Hlavním tématem diskuze byla vzájemná důvěra mezi dobročinnými organizacemi a jejich dárci i zástupci veřejné a mediální sféry. V jednotlivých diskuzních panelech vystoupili a diskuze se vedle samotných zástupců neziskového sektoru zúčastnili představitelé českých firemních nadací, individuální dárci, zástupci dárcovských portálů a vybraní novináři. Pozvání do politického panelu přijaly poslankyně Renáta Zajíčková a Nina Nováková.
„Ministerstvo financí podpořilo soukromé dárcovství už v letech 2020–2022 v souvislosti s probíhající pandemií covidu a válkou na Ukrajině a nyní se toto opatření z jeho iniciativy o rok prodlužuje. Individuální dárci a firmy si budou moci také za rok 2023 snížit daňový základ až o 30 procent, zatímco standardně je tato možnost ze zákona omezena u právnických osob na 10 a u fyzických osob na 15 procent. To je hodně dobrá zpráva jak pro soukromé dárce, tak pro veřejně prospěšné organizace,“ shrnuje opatření na podporu dárcovství prezident AVPO ČR Marek Šedivý a dodává: „Těší nás, že ministerstvo financí k tomuto kroku opakovaně přistoupilo. Jsme připravení vést konstruktivní debatu o takovém nastavení motivačních podmínek pro dárcovství, které bude trvalé.“
Podle Šedivého peníze od soukromých dárců pomáhají především aktivním a zodpovědným neziskovkám a současně bývají zárukou, že se neziskové organizace mohou rozvíjet a poskytovat potřebné služby s nadstandardní kvalitou. „Dobře je to vidět na sociálních službách. Zatímco veřejné dotace by měly zajistit jejich poskytovatelům z řad neziskovek stabilitu a pokrývat náklady na jejich práci, kterou odvádějí na objednávku státu, právě soukromí donátoři je svými dary mohou podpořit v dodatečném rozvoji a inovacích,“ dodává Šedivý. Během konference potvrdil, že daňové opatření na podporu darování se promítlo do konkrétních příběhů. „Ve svých řadách máme řadu organizací, které si právě díky tomuto opatření udržely, nebo dokonce získaly nové dárce i v době, kdy zejména firmy bojovaly o přežití a své dobročinné aktivity omezovaly. Prodloužení „30 procent“ nevnímáme jen jako daňový bonus, ale hlavně jako symbol a poděkování státu lidem, kteří nejsou lhostejní vůči svému okolí a přispívají na dobrou věc.“
Celkové množství darů v posledních letech rostlo; podle údajů z daňových přiznání fyzické osoby darovaly v roce 2022 celkem 3,89 miliardy korun a právnické osoby celkem 7,792 miliardy korun. Teprve letos to vypadá, že dochází v meziročním srovnání k mírnému poklesu.
Možnost uplatnit si snížení daňového základu až do výše 30 % budou mít všichni soukromí dárci – právnické i fyzické osoby, mezi které se počítají i zaměstnanci. V případě, že v roce 2023 darovali na veřejně prospěšné činnosti finanční částku a mají na to potvrzení o daru, které jim automaticky nebo na vyžádání vystaví každá seriózně pracující nezisková organizace, stačí ho uplatnit v daňovém přiznání. V případě zaměstnanců jej stačí zanést do mzdové účtárny nejpozději do poloviny února a účetní vše zohlední při výpočtu daně. Potvrzení by mělo obsahovat jméno dárce, jeho trvalé bydliště a datum narození a také datum přijetí daru organizací a účel, na který dar byl nebo bude využit.
Příležitostí k darování může být mimo jiné Světový den štědrosti a dobrých skutků známý pod anglickým názvem Giving Tuesday. Letos připadá na úterý 28. listopadu.
O AVPO ČR
Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) sdružuje a vede organizace k profesionalitě, transparentnosti a podporuje jejich vícezdrojové financování. Pro soukromé dárce vytváří podmínky pro darování bez obav. Organizace, které mají zájem o členství v asociaci, o sobě musí poskytnout údaje přesahující rámec současných zákonných povinností. Účelem tohoto opatření je jasně deklarovat svoji transparentnost. Prověřeným veřejně prospěšným organizacím uděluje značku spolehlivosti, která prokazuje, že organizace funguje v souladu se svým posláním a dobře hospodaří se svěřenými prostředky.
V současné době AVPO ČR usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily administrativu spojenou s jejich pořádáním, a o trvalé prosazení motivačních podmínek pro soukromé dárcovství. Asociace má více než 110 členů, více informací na www.avpo.cz a www.znackaspolehlivosti.cz.
Pro více informací: Marek Šedivý, tel. 603 154 999