Daňový benefit pomáhá organizacím udržet si a získat dárce

Praha, 26. ledna 2024: Z více než 5 procent se podílejí soukromé dary na rozpočtech poloviny veřejně prospěšných organizací, u 8 procent z nich je financování z darů soukromých dárců dokonce stěžejní (dary tvoří 76-100 % rozpočtu organizace). Většina organizací přitom zaznamenala v posledních třech letech nárůst počtu dárců z řad fyzických i právnických osob, v 15 procentech případů šlo o nárůst výrazný. Spolu s tím narostl také objem samotných finančních darů (13 % organizací zmiňuje výrazný nárůst příspěvků od soukromých dárců, 48 % pak mírný nárůst). Drtivá většina (98 %) zástupců veřejně prospěšných a příspěvkových organizací podporuje zachování a trvalé zavedení daňového benefitu pro dárce.

Vyplynulo to z šetření, které provedla společnost Empirica pro Asociaci veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR). Průzkumu se účastnili zástupci celkem 109 organizací převážně ze sociální oblasti.

Průzkum mezi oslovenými organizacemi potvrdil, že podporu dárců zejména v sociálním sektoru se daří držet a podíl soukromých darů mírně roste. Jedním z důvodů může být i daňově zvýhodněný odpočet pro dárce, který platil během covidu a následně byl prodloužen na další roky, včetně daňového období roku 2023. Zástupci oslovených organizací se jednoznačně vyslovili pro jeho zachování a trvalé zakotvení do zákona,“ říká k výsledkům dotazování prezident AVPO ČR Marek Šedivý.

Podle Šedivého využívají organizace soukromé dary nejen k udržení stávajících služeb, ale dary jsou současně finanční zdroj klíčový pro jejich další rozvoj. „K financování dalšího rozvoje a zkvalitňování služeb využívají tyto prostředky zhruba tři čtvrtiny oslovených organizací. Pokud by organizace o tento zdroj přišly nebo se zásadně snížil jeho podíl, polovina organizací by omezila šíři a kvalitu poskytovaných služeb, pro 6 procent z nich by takový vývoj byl přímo likvidační. Zejména menší neziskové organizace potřebují peníze od soukromých dárců současně na dofinancování běžných služeb, které objednává a nakupuje stát dotacemi. Tyto dotace však obvykle nepokryjí 100 procent potřebných nákladů,“ doplňuje Šedivý.

Dočasný daňový benefit pro dárce byl zaveden na základě legislativní iniciativy poslanců ODS v roce 2020 v souvislosti s probíhající pandemií covidu a následně byl opakovaně prodlužován, mimo jiné v reakci na válku na Ukrajině. Cílem bylo zachovat i v ekonomicky obtížné době podíl soukromých darů na financování veřejně prospěšného sektoru a motivovat soukromé donátory v jeho podpoře. Dočasné opatření umožnilo dárcům snížit si daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 % daňového základu. Daňový benefit mohou dárci využít naposledy v daňových přiznáních za rok 2023.

O záměru zakotvit toto opatření v zákoně o daních z příjmu natrvalo jako součást podpory soukromého dárcovství v České republice chtějí zástupci AVPO ČR vést debatu s ministerstvem financí a dalšími institucemi.

 

O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) sdružuje organizace, které chtějí přispívat k vytváření transparentního a spolehlivého neziskového sektoru v České republice. AVPO ČR je správcem značky spolehlivosti a zveřejňuje seznam prověřených organizací (www.znacka-spolehlivosti.czwww.proverene-neziskovky.cz). Značka spolehlivosti prokazuje, že organizace funguje v souladu se svým posláním a dobře hospodaří se svěřenými prostředky. 

AVPO ČR dlouhodobě usiluje o kultivaci legislativního prostředí pro fungování neziskového sektoru. V současné době AVPO ČR usiluje o trvalé nastavení daňového benefitu pro soukromé dárce (aby si mohli snížit svůj daňový základ až o 30 %). Dále usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily administrativu spojenou s jejich pořádáním.

Kontakt: Barbara Magendans, tel.: 606 381 116, email: magendans@avpo.cz

 

TZ ke stažení: TZ_pruzkum_dary_soukromych_darcu_26_01_24

Prezentace s výsledky výzkumu (v PDF) ke stažení: vysledky_pruzkumu_report_final