Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

AVPO ČR nesouhlasí s likvidací dětských skupin

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) zásadně nesouhlasí s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách, která chce dětské skupiny transformovat na státní jesle pouze pro nejmenší děti. Zákonem se v současnosti zabývá poslanecká sněmovna.

Asociace současně kritizuje fakt, že na rozdíl od posledních ročníků ve školkách zůstanou dětské skupiny zavřené i v pondělí 12. dubna, přestože do nich v současné době mohou docházet i děti, které se připravují na povinnou školní docházku.

„Novela předložená vládou úplně zbytečně rozbije funkční systém a zhorší už tak špatnou dostupnost péče o děti a předškoláky. Návrh současně zásadně omezí možnosti rodičů svobodně rozhodovat o tom, do jakého předškolního zařízení budou jejich děti docházet. Transformace většiny dětských skupin na jesle bohužel není reálná a řada z nich zanikne. Navíc hrozí, že po zrušení skupin zůstanou tisíce dětí bez jeslí i bez školky a rodiče to vystaví existenčním problémům,“ varuje před dopady novely Lenka Kohoutová, členka správní rady a předsedkyně sekce sociálních a zdravotních služeb AVPO ČR.

Kohoutové vadí i fakt, že vládní novela klade na chystané jesle nesmyslné nároky na prostor a kvalifikaci jejich zaměstnanců. I v případě, že budou na půdě sněmovny přijaté některé pozměňovací návrhy, bude podle ní návrh představovat faktický konec dětských skupin v Česku.

„Personálu se zdravotnickou kvalifikací či vzděláním tzv. „chůvy pro jesle“ je už nyní nedostatek. Zřizovatelé dětských skupin si nedokáží představit, že se jim zaměstnance s touto kvalifikací podaří sehnat a zaplatit. Stejně tak si skupiny nemohou dovolit úpravy prostor tak, aby měly oddělené šatny, prostor na spaní, přesný počet a velikost toalet nebo zvláštní místnost na prádlo,“ uvádí Kohoutová.

Podle zástupců AVPO ČR je vhodné současný systém péče o děti rozšířit o jesle, ty by se ale neměly stát náhradou za dobře fungující dětské skupiny a brát rodičům možnost volby.

Novelu připravenou Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) již v poslanecké sněmovně podpořil Výbor pro sociální politiku a nyní míří do finálního III. čtení. Pokud bude schválena, dojde k faktickému zániku všech 1 100 dětských skupin, které zajišťují péči o přibližně 15 000 dětí. Zákon, pokud nebude vrácen Senátem by měl vejít v účinnost od 1.7.2021.

Dětské skupiny a jejich pedagogický personál podle doposud platné úpravy pečují o děti od jednoho roku až do pěti let věku. Skupiny vznikly v reakci na nedostatek míst ve standardních mateřských školách a velmi se osvědčily jako alternativa pro rodiče, kteří chtějí mít děti v blízkosti svého zaměstnání, anebo mají děti se specifickými potřebami. Řadu dětských skupin zřizují firmy pro své zaměstnance, či obce a města pro své občany.

O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) je všeoborovou střešní asociací s celorepublikovým dosahem. Sdružuje více než 110 neziskových organizací servisního typu, které poskytují veřejně prospěšné služby. Přes šedesát procent členské základny jsou poskytovatelé sociálních služeb. V rámci AVPO ČR pracují odborné sekce sociálních a zdravotních služeb a pacientských organizací. AVPO ČR je správcem Značky spolehlivosti a zveřejnuje seznam prověřených organizací (www.znacka-spolehlivosti.cz; www.proverene-neziskovky.cz). V současné době asociace usiluje o změny v zákoně o veřejných sbírkách, které by omezily administrativu spojenou s jejich pořádáním. V minulosti se asociace zasloužila o prosazení novely daně z příjmu, která dočasně umožňuje soukromým dárcům snížit jejich daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 % daňového základu.

Kontakt: Lenka Kohoutová, předsedkyně sekce sociálních a zdravotních služeb AVPO ČR, tel: + 420 607 614 488