Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Bludy neziskového sektoru IV.

Blud číslo 4 – ÚČETNICTVÍ JE ZBYTEČNÁ POVINNOST VŮČI STÁTU (a bonusový blud – ÚČETNÍ TO MÁ PEVNĚ V RUKOU)

Vedení účetnictví (jednoduchého pro menší spolky, „podvojného“ pro ostatní) je skutečně právní povinností. Nicméně je dobré vědět, že nejen to. Dobře vedené účetnictví i pomáhá, například díky němu: 

a)     víme, jak na tom organizace vůbec finančně je, 

b)    dokážeme řídit příjmy a výdaje (cash-flow),

c)     umíme pracovat s rozpočtem, plánem a podobnými věcmi,

d)    rozlišujeme náklady a výnosy hlavní činnosti, vedlejší činnosti a režijní (společné náklady)

e)    dokážeme správně a včas vyúčtovat dotace a veřejné sbírky,

f)      jsme schopni dárci říci, na co jsme použili právě jeho dar,

g)     pokud jsme využili „daňové úlevy“, tedy snížení základu daně z příjmů pro veřejně prospěšné poplatníky, dokážeme při případné kontrole doložit, že jsme prostředky získané touto úsporou na dani v následujícím zdaňovacím období použili ke krytí nákladů (výdajů) nepodnikatelských činností, jak nám zákon ukládá. 

Vedení účetnictví, zejména u větších organizací, rozhodně není procházka růžovým sadem. Účetnictví neziskovek má řadu specifik, navíc žádné dvě právní formy neúčtují úplně stejně – lidí, kteří této problematice opravdu rozumí, není bohužel mnoho. Proto je potřeba účetní/ho nejen pečlivě vybrat, ale také na ni/něj průběžně dohlížet. Věřte mi, mluvím z vlastní zkušenosti, že účetní bez dozoru mají tendenci vlčit – mnohdy ne z neznalosti nebo nepoctivosti, ale často prostě jen z přebytku práce… Proto by každý zodpovědný manažer neziskovky měl umět číst základní účetní výkazy, nechat si je předkládat častěji než jednou za rok (minimálně každý kvartál) a klást k nim občas všetečné otázky. Jen tak se účetní udrží v pozoru a bdělá/bdělý. V opačném případě existuje velmi slušná pravděpodobnost, že se jednou bude dotyčný manažer velmi divit (a je celkem vzato je jedno, zda to bude na konci roku, při vyúčtování dotace nebo při jiné nejméně vhodné příležitosti).

 

Mgr. Petr Vít, právník AVPO ČR

 

Pokud máte zájem o konzultaci, neváhejte nás kontaktovat.