Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Nepodceňujte formality

Má neziskovka pro shromažďování darů zaregistrovanou veřejnou sbírku?

Veřejná sbírka dle zákona 117/2001 Sb. není nutnou podmínkou pro přijímání darů. Neziskovka oslovující širší okruh lidí, které „nezná“, by ji však mít měla. Seznam registrovaných veřejných sbírek je dostupný na stránkách Ministerstva vnitra ČR: https://aplikace.mvcr.cz/seznam-verejnych-sbirek/.
Některé neziskové organizace mají zřízen transparentní účet, ten je však nezbavuje povinnosti postupovat podle zákona o veřejných sbírkách. Obecně platí, že transparentní účet sám o sobě není zárukou poctivosti. Nikde například není psáno, že kromě něj organizace nepoužívá i jiné účty.

Probíhá vybírání peněz transparentním způsobem?

Neziskovky často využívají služeb dárcovských portálů. To jsou webové stránky, na kterých najdete profily jednotlivých neziskovek a popisy projektů, na které můžete přispět. Provozovateli těchto portálů jsou zpravidla také neziskové organizace, které mají dlouholeté zkušenosti v oboru. Doporučit můžeme portály Darujme.cz, Znesnáze21 nebo Daruj správně.
Některé neziskovky zveřejňují pouze číslo účtu, ty velké zase mohou používat vlastní platební bránu, v takových případech však buďte pozorní a ověřte si, že víte, kam peníze posíláte.


Jste na pochybách a potřebujete poradit? Chcete se dozvědět více o tématu transparentnosti a spolehlivosti neziskových organizací? Kontaktujte Asociaci veřejně prospěšných organizací ČR, z.s.