Jednání za právnickou osobu – ostatní
Samozřejmě ne všechna jednání za právnickou osobu musí nutně činit její statutární orgán. Především tak mohou činit také osoby, které k tomu obdržely plnou moc. Tady musíme zdůraznit, že plná moc musí mít stejnou formu, jaká se vyžaduje pro zamýšlené právní jednání – zmocňuji-li například někoho k uzavření kupní smlouvy na nemovitost, je třeba aby podpis na plné moci byl úředně ověřen, protože i podpis na kupní smlouvě o prodeji nemovitosti musí být úředně ověřen. Není-li podpis na plné moci ověřený v ostatních případech, většinou to nemá vliv na její funkci, může to ale snížit ochotu toho, kdo je druhou stranou smlouvy, smlouvu se zástupcem uzavřít. Přeci jen pokud se v rejstříku dočtu, že předsedou spolku je pan Vrána, stačí mi k ověření identity dotyčného pohled do jeho občanského průkazu. Přijde-li ovšem k podpisu pan Stehlík zmocněný plnou mocí bez ověření podpisu, můžu si sice ověřit identitu pana Stehlíka, nikoli však už platnost jeho zmocnění.
Právnickou osobu dále zastupují její členové nebo zaměstnanci v rozsahu obvyklém vzhledem k jejich zařazení nebo funkci; přitom rozhoduje stav, jak se jeví veřejnosti. Na základě tohoto zákonného zmocnění zastupují své zaměstnavatele například asistentky při zajišťování provozu kanceláře, pokladní v supermarketu při prodeji zboží apod.
Jako dobrý příklad úskalí tohoto druhu zastoupení uvádím při seminářích příklad falešného číšníka – zaplatíte-li v restauraci útratu muži, který vypadá i jedná jako číšník, přičemž se volně pohybuje po prostorách restaurace, zaplatili jste s ohledem na výše uvedené platně – veřejnosti se totiž stav jevil tak, že tato osoba je vzhledem ke svému zařazení oprávněným zástupcem restaurace. Bude-li restaurace trvat na tom, že šlo o falešného vrchního a vy máte zaplatit ještě jednou, neváhejte zavolat policii. Vzniklou škodu musí restaurace vymáhat po podvodníkovi, nikoli po Vás.
Mgr. Petr Vít, právník AVPO ČR
Pokud máte zájem o konzultaci, neváhejte nás kontaktovat.