Ministerstvo financí shání peníze pro státní rozpočet. Má je poskytnout neziskový sektor?

Ministerstvo financí už po třetí během posledních dnů přichází se zásadním návrhem. Tentokráte chce chybějící peníze do státního rozpočtu získat od neziskového sektoru. Po návrhu na zrušení stravenek a změnu věku odchodu do důchodu je na stole další návrh opatření, které nebylo vůbec diskutováno s odborníky a sociálními partnery.

Ministerstvo financí chce změnit pravidla pro vyplácení dotací z Evropského sociálního fondu. Blíží se nové programové období fondů EU, ve kterém už je pro Českou republiku určeno méně prostředků. Evropská komise navíc po české straně požaduje vyšší míru financování. Ministryně financí Alena Schillerová hodlá tuto zátěž přenést především na příjemce včetně neziskových organizací. Navíc by paní ministryně chtěla daleko více uplatňovat způsob ex post financování. To znamená, že by úřady proplácely realizované aktivity až zpětně.

„Ministerstvo financí by mělo přestat pouštět do médií různé nepromyšlené návrhy a začít věci řešit koncepčně a po diskuzi s odborníky a sociálními partnery“ říká Jiří Horecký, prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR. A dodává: „Aktuální návrh na změnu financování sociálních projektů je naprosto nepřijatelný. Neziskové organizace poskytují služby státu a jeho občanům. Prohlásit, že si od nich stát vezme peníze, aby tím posílil vlastní rozpočet, je těžko uvěřitelné.“ Neziskové organizace nemají vlastní prostředky na provoz a jsou existenčně závislé na penězích z projektů a dalších zdrojů. Pokud se změní způsob proplácení nákladů a tyto budou hrazeny až zpětně, bude to pro ně likvidační. Státní rozpočet tím navíc z principiálního hlediska ušetřit nemůže, jen „posune splatnost“ a tím si vylepší vlastní cash-flow. Bude to ale na úkor těch nejzranitelnějších organizací.

„Současné vládě dlouhodobě vadí lidskoprávní neziskovky, nelze ale kvůli tomu házet všechny neziskovky do jednoho pytle. Stále platí, že prostřednictvím většiny dotací si ministerstva nakupují od veřejně prospěšných neziskovek služby pro občany. Nejde tedy o podporu státu, ale o nákup služeb. Tyto dotace mají být hrazeny ze státního rozpočtu, ne z evropských fondů, jak tomu dnes bývá. Dotace chodí se zpožděním a ještě z nich neziskovky uhradí přibližně pouze 80% nákladů na požadované služby. Musí si pak chybějící peníze hledat z jiných zdrojů. Pokud přibude neziskovkám povinnost předfinancovávat evropské projekty, které by měly sloužit na rozvoj, investice a inovace, nelze pak již mluvit o podpoře státu“, dodává Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěšných organizací ČR.

Kontakt pro média:

Bc. Vít Jásek, výkonný ředitel UZS ČR, vit.jasek@uzs.cz , tel. 724 508 701

Mgr. Aleš Mrázek, Th.D., tajemník AVPO ČR, mrazek@avpo.cz, tel.: 739 655 241

 

Unie zaměstnavatelských svazů ČR je jedním z největších zaměstnavatelských svazů v České republice. Sdružuje a zastupuje 57 zaměstnavatelských svazů s bezmála 10.500 organizacemi a jejich téměř 730.000 zaměstnanci. Mezi všemi zaměstnavatelskými svazy má dominantní postavení v oblasti veřejných služeb a moderní energetiky. V oblasti veřejných služeb jsou to sektory školství, zdravotnictví, sociálních služeb, kultury a neziskových organizací. V oblasti moderní energetiky jsou to sektory obnovitelných zdrojů akumulace, kogenerace a chytrých sítí. V neposlední řadě Unie sdružuje významné organizace v sektorech finančních služeb, bankovnictví, průmyslu a veřejné správy.

Asociace Veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) přispívá k vytváření transparentního, spolehlivého a moderního neziskového sektoru ČR. AVPO ČR sdružuje zejména neziskovky poskytující veřejně prospěšné služby. V současné době má přes 90 členů. AVPO ČR spravuje v ČR značku spolehlivosti. Ta je pro veřejnost a dárce zárukou, že neziskovka, která je držitelem značky spolehlivosti, řádně hospodaří se svěřenými finančními prostředky. Podílí se na tvorbě legislativy pro neziskový sektor a je respektovaným partnerem pro instituce státní správy i samosprávy.