#MytyoNezisku č. 20

#MytyoNezisku č. 20 „Získat dotaci není nic těžkého, stačí založit neziskovku“

Co my na to? Založení neziskovky opravdu nestačí

Neziskové organizace vznikají za účelem provozování obecně prospěšných aktivit, které bývají nevýdělečné a jsou často hrazeny z různých dotací nebo grantů.  

Zároveň je faktem, že neziskové organizace suplují roli státu a kompenzují činnosti a aktivity, které jsou ve společnosti třeba. Typickým příkladem jsou sociální služby, které si stát, potažmo kraje objednávají mj. i u neziskových organizací (poskytovatelů sociálních služeb) a za jejichž realizaci jim i platí – tomu říkáme dotace na sociální služby.  

Rozhodně to neznamená, že samotné založení neziskové organizace stačí k získání dotace. K získání dotace je třeba splnit celou řadu podmínek.  

V principu jde o to ujistit poskytovatele dotace, že příjemce dotaci využije správným způsobem (v souladu s podmínkami, jak věcnými, tak i finančními), efektivně a naplní tak cíle a poslání projektu, na který dotaci žádá. To dokládá podrobně popsanou projektovou žádostí, kde popisuje do detailů své plány a ukazuje pravidla svého fungování.  

Dále zpravidla musí dokázat i to, že již nějakou dobu existuje a funguje. To znamená, že nově založené subjekty, které nemohou doložit svoji historii, na dotaci velmi často nedosáhnou 

A samozřejmě získáním dotace to nekončí. Příjemce dotace musí realizovat aktivity podle plánu, dodržovat podmínky smlouvy, vést řádně účetnictví a být připravený na kontroly (a to i po ukončení projektu, na který dotaci získal).  

Mimochodem, dotace zpravidla nepokryjí celé náklady projektu. Obvykle 10 až 30 % z celkové částky hradí nezisková organizace z vlastních zdrojů. 

Veronika Pačesová, specialistka na sociální projekty s dopadem, www.veronikapacesova.cz