Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením spouští portál Pracovní tržiště

Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) spouští portál pracovní tržiště www.pracovnitrziste.cz

„K vytvoření portálu pracovnitrziste.cz nás vedla především stále komplikovaná situace na otevřeném trhu práce a absence prostředí, kde by se zaměstnavatelé a osoby se zdravotním postižením (OZP) mohli setkat. Vytváříme určitou platformu pro seznámení se zaměstnanec a zaměstnavatel. Nejsme zprostředkovatelé práce, ani pracovní agentura. Chceme jen spustit prostředí, kde se dva volné konce prostě spojí. Ve velkém nikdo s jednou ani druhou skupinou dlouhodobě nepracuje. Chceme v této oblasti pomoci. Jsme v kontaktu i s úřady práce.“ říká zakladatelka a předsedkyně Správní rady NFOZP Lenka Kohoutová.

Portál bude zajišťovat komfort pro lidi s handicapem při hledání práce a současně důrazně chránit jejich citlivá osobní data. Budoucí zaměstnavatel neuvidí na webu kompletní životopis, protože osobní data jsou šifrovaná, a teprve po souhlasu zájemce o práci jsou mu informace poskytnuty. Přihlášení do portálu je velmi jednoduché a intuitivní. Po zadání adresy www.pracovnitrziste.cz, každého zájemce z řad uchazečů i zaměstnavatelů povede portál jednoduchými, na sebe navazujícími kroky. Prvním z nich je zaregistrovat se. Následně zájemce vyplní profil, zadá životopis a je to. Firmy vyplní své požadavky. Vlastně portál působí jako každý jiný jen s tou výjimkou, že uchazeč o zaměstnání sám určí, které firmě se ozve. Samozřejmě, pokud si sám nevyhledá pracovní post v nabídce.

Cílem NFOZP je, aby si brzy portál našel své místo na trhu a byl aktivním prostředníkem pro budoucí zaměstnance a zaměstnavatele.

„Oslovujeme organizace a sociální služby, které pracují s osobami se zdravotním postižením. Navázali jsme spolupráci s pražskou Hospodářskou komorou. Zákoník práce je stejný pro člověka s handicapem i pro člověka zdravého. Jde pouze o smluvní dohodu dvou stran, která povede k oboustranné spokojenosti. Problém je v tom, že se velmi často lidé s handicapem podceňují, ale po velmi krátkém čase se ukáže, že jsou jedni z nejlepších zaměstnanců.“ říká ze zkušeností zakladatelka NFOZP Lenka Kohoutová.

Součástí pracovního tržiště jsou i poradny, jak pro budoucí zaměstnance, tak i zaměstnavatele. Všechny poradny jsou vázané na zaměstnávání osob se zdravotním postižením a jsou v nich k dispozici profesionálové z Hospodářské komory hlavního města Prahy, kteří dokážou poradit, jak se efektivně vypořádat s exekucemi, součástí je i právní poradna.

——————————————–

O NFOZP

Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) byl založen v roce 2007. Svůj význam vidí především v odborných konzultacích, podpoře jednotlivců z řad osob se zdravotním postižením a firem, které osoby se zdravotním postižením zaměstnávají či chtějí zaměstnávat. Druhou rovinou je oblast legislativních změn, které mají dopad na trh práce a osoby se zdravotním postižením.

NFOZP je respektovaným diskutérem na poli zaměstnávání osob se zdravotním postižením, sám nadační fond je zaměstnavatelem osob se zdravotním postižením. V této oblasti má co nabídnout širokému spektru jak uchazečům o zaměstnání z řad lidí s handicapem, tak zaměstnavatelům z nejrůznějších oblastí komerčního i chráněného trhu.

Svoji podporu staví na dvou pilířích. Prvním je začlenění člověka do běžné společnosti tím, že je nezávislým na druhých, protože pracuje. Druhým pilířem je přiblížení zaměstnavatelům, že zaměstnat člověka s handicapem je přínos nejenom společenský, ekonomický, ale především v zaměstnanci se zdravotním postižením získávají dobré a poctivé zaměstnance.

Lenka Kohoutová v roce 2007 spoluzaložila Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) a dodnes je předsedkyní správní rady. Od roku 2014 je ředitelkou Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická. V Asociaci veřejně prospěšných organizací ČR je členkou správní rady a vede sekci pro zdravotní a sociální služby.