Poslanci SPD projevili starost o transparentnost neziskovek, výsledek je žalostný
Poslanci Radek Koten, Tomio Okamura, Radim Fiala a další členové poslaneckého klubu SPD předložili návrh na změnu Občanského zákoníku, který má prý posílit transparentnost neziskových organizací. Konkrétně si chtějí posvítit na ty neziskovky, které získávají prostředky ze zahraničí. Způsob, jakým se tématu zhostili, je však poněkud nešťastný. Rozhodně nesvědčí o dobré znalosti problematiky ze strany navrhovatelů.
Změna se má týkat pododdílu 2 upravujícího spolky, konkrétně § 217, který se zabývá hlavními a vedlejšími činnostmi spolku. Za stávající dva odstavce chtějí předkladatelé připojit další, v němž se říká, že neziskovky budou moci přijímat peníze ze zahraničí jen formou bezhotovostních převodů. Půjde-li o částky přesahující 5 000 EUR, budou navíc povinny je uvádět na zvláštním transparentním účtu. Veřejnost tak bude mít možnost se seznámit s tím, odkud peníze pocházejí. Aby však nedošlo o mezování spolkové činnosti, nemá se toto ustanovení vztahovat na členské příspěvky členů spolků.
Zahraniční zdroje jsou spíše okrajové
Pro kontext si řekněme, že prostředky od zahraničních dárců a institucí nejsou pro české neziskovky nijak významným zdrojem. V 90. letech pomáhaly zahraniční peníze při vytváření a počátečním rozvoji neziskového sektoru, ale ty časy jsou dávno pryč. V dnešní době si neziskovky na peníze od zahraničních dárců sáhnou většinou jen tehdy, když se podílí na nějakých mezinárodních projektech.
Nebezpečí neziskovek
Smysl návrhu je tedy třeba hledat jinde. Přiznejme, že docela pěkně koresponduje s rétorikou představitelů SPD. Podle nich je naše zemička permanentně ohrožena činností jakýchsi politických neziskovek, které jsou prodlouženou rukou zlovolných amerických miliardářů a jiných temných sil. Vnucuje se nicméně otázka, jak mají voliči brát snahu SPD o boj proti tomuto neřádstvu brát vážně, když výsledek snažení celého poslaneckého klubu vypadá takto žalostně.
Vymezení nedává smysl
Předně není jasné, jak předkladatelé přišli na vymezení organizací, kterých se nová povinnost má týkat. V podstatě jde jen o spolky a obecně prospěšné společnosti. Neziskovými organizacemi v užším smyslu jsou ale též nadace, nadační fondy, ústavy a církevní organizace. Máme to brát tak, že u nich riziko netransparentního financování z nějakého tajemného důvodu nehrozí, nebo v SPD prostě jen nevědí, že takové neziskovky také existují? Nebo se snad někdo podíval, jaké právní formy mají organizace, které jsou panu předsedovi Okamurovi zvlášť nesympatické a ty pak v textu uvedl? Těžko říct, nic bližšího se k tomu nedočteme ani v důvodové zprávě.
Umístění nedává smysl
Podivné je také zařazení nového ustanovení do části, která popisuje činnosti spolků. Pokud už něco takového má být v Občanském zákoníku, logicky to patří k paragrafům, které upravují záležitosti související s transparentností jednotlivých typů neziskových organizací, tedy například výroční zprávy, účetní závěrky nebo zásady nakládání s majetkem. Občanský zákoník je už nyní dost dlouhý a složitý předpis, volná tvořivost zákonodárců, kteří v tématu očividně nejsou doma, je to poslední, co potřebujeme.
Humor nechtěného
Nakonec to nejlepší. Sami předkladatelé v důvodové zprávě uznávají, že jejich návrh je vlastně zbytečný. Za nesplnění povinnosti nebude hrozit žádná sankce, tedy krom toho, že prý neziskovka, která příjmy uvedeným způsobem nezveřejní, přijde o svoji důvěryhodnost. Je úsměvné, že něco takového napíší lidé, kteří si při očerňování neziskových organizací sami vůbec nelámou hlavu s nějakými otravnými fakty. Neziskovky dnes už standardně publikují výroční zprávy s popisem hospodaření, dotační pravidla stále bobtnají až za hranici srozumitelnosti a řetězení kontrol nabývá absurdních rozměrů. Přesto zástupci SPD stále předhazují veřejnosti ponuré příběhy o upířích neziskovkách, které vysávají veřejné rozpočty, aniž by je mohl někdo kontrolovat.
Až to budete myslet vážně
Vážené paní poslankyně a vážení páni poslanci. Neziskové organizace si dobře uvědomují, že důvěra veřejnosti je pro ně klíčová. Proto hledají stále nové způsoby, jak s lidmi efektivně komunikovat a předávat jim srozumitelné a transparentní informace o své činnosti. Až se rozhodnete jim v tomto úsilí skutečně pomoci, obraťte se na nás, rádi s vámi budeme hledat vhodné nástroje a cesty.
Mgr. Aleš Mrázek, Th.D.
tajemník Asociace veřejně prospěšných organizací ČR
Odkaz na text návrhu včetně důvodové zprávy:
https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNBHT9ZTKP