Jsem jedno ucho – Mirek

V roce 2018 zahájil Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR, z. s. projekt Jsem jedno ucho. Původní záměr projektu bylo vydání stejnojmenné knihy u příležitosti oslova 150 let existence organizací neslyšících v Českých zemích (1868 vznikl první spolek neslyšících v českých zemích). Obsahem knihy je 12 příběhů lidí s různým druhem či stupněm sluchového postižení, různého věku a různých životních zkušeností. Rozhovory pro knižní vydání zpracovala novinářka Ing. Veronika Cézová, která je od roku 2018 tiskovou mluvčí SNN v ČR. V roce 2019 byl vydán další díl knihy, tentokrát obsahuje již 33 příběhů.

Další součástí projektu jsou přednášky na školách různých stupňů či pro veřejnost (např. v knihovnách, v komunitních kavárnách apod.) s cílem seznámit studenty a veřejnost s problematikou hluchoty či jiných sluchových vad.

Těchto besed se zúčastňují osobnosti, které se se svojí životní poutí podělili v rámci projektu a jejich příběhy byly zveřejněny na sociálních sítích i v knize. Osobní kontakt s posluchači, odpovědi na dotazy, smích i slzy dojetí však besedy Jsem jedno ucho, posouvají ještě mnohem dál než samotné vyprávění svého příběhu.

Jako jeden z prvních se do projektu zapojil nedoslýchavý Mirek Kindl.

Mirkův příběh si lze přečíst zde http://www.snncr.cz/Miroslav-Slysim-ocima.html

My však do soutěže Zlatý banán nepřihlašujeme tento příběh, ale to co následovalo. Mirkova cesta životem zatím nebyla vůbec jednouchá a v době, kdy jsme se s ním spojili, žil vcelku osamělý život v malé obci kousek od Prahy.

Mirek bydlí s maminkou, pracuje v chráněné dílně, jeho velkým úspěchem je vlastní internetový pořad Odezřeno na sportovním portálu, o kterém ale téměř nikdo nevěděl. Před naším setkáním Mirek téměř neměl kamarády a měl minimum sociálních kontaktů.

A pak se nadšeně zapojil do projektu Jsem jedno ucho. Nejen, že se ochotně podělil o svoje životní peripetie, ale velmi ochotně se začal zapojovat do besed. Zatímco ostatní účastníky občas musíme přesvědčovat a prosit, Mirek vždy nadšeně jede, kamkoliv a nevadí mu ani návraty dlouho v noci.

Jednou se zdravotních důvodů nemohl besedy zúčastnit, a byl z toho velice nešťastný. Až tak, že kvůli následující besedě raději ukončil neschopenku, i když ještě nemusel. Jen aby s námi mohl jet na besedu.

Na besedách je Mirek zábavným vypravěčem. Posluchači jeho slova hltají, a protože je jeho vyprávění často vtipné, provází jej salvy smíchu. A lidé po skončení besedy odcházejí s rozesmátýma očima a říkají, že se dozvěděli spoustu věcí, ale že je nejvíce fascinuje, že si lidé, kteří se životem kvůli postižení sluchu dost těžce probíjejí, nestěžují. Naopak, radují se z toho, co se daří a s těžkostmi se srdnatě perou. Právě jako Mirek.

Mirek od září 2018, kdy se svěřil se svým příběhem, absolvoval kromě jedné všechny konané besedy. Celkem jich bylo 8. Kromě toho se zúčastňuje i dalších akcí, které se v rámci projektu konají, např. prezentační akce apod.

A protože si uvědomujeme, že právě Mirek je pro naše besedy kořením a zároveň jsou besedy kořením jeho života, vybrala si ho autorka rozhovorů Veronika Cézová jako jednoho z kmotrů pokračování knihy Jsem jedno ucho v září 2019. Míra se tak jako mluvčí a kmotr ocitl ve společnosti prorektora UK a prezidentky SNN v ČR. A jeho projev byl skvělý.

https://www.facebook.com/JsemJednoUcho/videos/779789292453216/

Mirkův příběh nám ukazuje, že náš projekt je nastaven správně. Přestože primárním cílem byla osvěta – seznámit veřejnost s problematikou sluchového postižení prostřednictvím příběhů, tak to funguje i obráceně. Mirek díky projektu nalezl nové kamarády, jeho život je díky tomu pestřejší, na besedy se těší a je i velmi aktivní na sociálních sítích a daří se mu více šířit povědomí o jeho vlastním projektu Odezřeno.