Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Případová studie: Využití technologie konverzačního chatbota v při poskytování odborného sociálního poradenství

Příspěvek popisuje zkušenosti sociálních pracovníků při vytváření komunikačního chatbota pro poskytování sociálního poradenství. Zamýšlí se nad tím, jak se daří budovat zdání přirozeného dialogu mezi chatbotem a klientem, a nevyhýbá se ani potížím, ať už se týkají samotného softwarového prostředí, nebo efektivní aktualizace dat, související s turbulentními změnami v sociální politice, či nezbytné fáze interního testování, z nichž všech vyplývá také potřeba nových dovedností v rámci vykonávané profese.

 

Mgr. Jan Hloušek, Ph.D.

ředitel,
Občanské poradenské středisko, o.p.s.

Vystudoval obor právo a následně doktorát v oboru sociální práce. V roce 1995 začal pracovat v Informačním centru neziskových organizací, od roku 2000 působí v Hradci Králové v Občanském poradenském středisku, od roku 2005 také na Univerzitě Hradec Králové na Ústavu sociální práce Filozofické fakulty. Sociálnímu poradenství se věnuje více než 20 let a v současné době je spoluřešitelem projektu zabývajícím se využitím prvků umělé inteligence v odborném sociálním poradenství (podpořeno Technologickou agenturou ČR).